Útjára indult a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Program

2024.08.16

Kálmán Imre egyik halhatatlan operettje, a Marica grófnő idén lett százéves. A centenárium alkalmából készült A Mester és Marica című produkció, amelynek egyik kreatív producere és főszereplője a június 21-én tragikusan elhunyt bonviván, Vadász Zsolt volt. Az augusztus 15-i, a Benczúr Kerti Esték részeként megtartott előadást megelőzően a művész emléke előtt is tisztelegve jelentette be a Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Program elindulását.

Vadász Zsolt emléke előtt is tiszteleg a most útjára indult program. Fotó: 4K Media Studio

A népszerű színész, énekes A Mester és Marica című előadásban nem csak Tasziló szerepét játszotta és énekelte, de ötletgazdája is volt a szcenírozott koncertnek, amelyben a Marica grófnő összes dala elhangzik, miközben egy keretjáték keretében maga Kálmán Imre emlékezik vissza életére, munkásságára és a halhatatlanná vált műve születésére. Így a közönség nemcsak a csodálatos dallamok által töltődhetett fel, de számos érdekességet megtudhatott Kálmán Imre életéről, sőt az idén százéves mű keletkezésének kulisszatitkaiba is bepillantást nyerhetett.

Az előadást a Vadász Zsolt által jegyzett Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány hozta létre, a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával.A darab első nyilvános budapesti előadását – amelyre a Benczúr Kerti Esték keretében került sor – a szereplők és a szervezők Vadász Zsolt emlékének szentelték. Az előadás előtt bejelentették, hogy a 2024/2025-ös színházi évadtól a Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány keretében, az Artist Center Agency szervezésében elindítják a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Programot, amelynek hármas célja van. Elsőként a csodálatos bonviván emlékének és örökségének ápolása, valamint új, klasszikus operett-előadások és koncertek létrehozása, de legfőképpen fiatal tenoristák, operett bonvivánok pályájának segítése.

A produkció főszereplői, Szendy Szilvi, Peller Károly, Laki Péter, Dézsy Szabó Gábor, élükön Lukács Anita primadonnával, Vadász Zsolt özvegyével, egyetértettek abban, hogy legmegfelelőbben fiatal, az operett műfaja iránt elkötelezett tenoristák patronálásával viszik tovább a Vadász Zsolt által képviselt bonviván karaktert. Peller Károly ezzel kapcsolatban a Kulisszák számára kifejtette, hogy minden operett szerepkörnek megvannak a maga kihívásai, és a bonvivánok esetében nem elég, ha valaki kiváló tenorista, jól játszik a prózai részekben és ügyesen mozog a színpadon.

– Olyan bonvivánnak, amilyen Zsolt is volt, születni kell. Hiába van valakinek remek hangja, ha hiányzik belőle az a bizonyos szikra, ami az elegáns megjelenés mögött rejlik, és megtestesíti a magyaros sírva vigadást. Zsoltban ez megvolt, miközben nemcsak a színpadon, de a mindennapokban is eleganciát sugárzott. Ő nem játszotta, hanem valóban született bonviván volt. És pontosan ilyen embereket keresünk a program keretében. Nyaranta tanítok az Országos Musical és Operettkurzuson, ahol minden évben sok tehetséges fiatallal találkozom. Rengeteg jól éneklő és táncoló, tűzzel teli táncos-komikus és szubrett páros, illetve sok szoprán, primadonnának készülő énekesnő érkezik a kurzusokra. A bonvivánok azonban kevesen vannak. Eleve kevés a tenorista, és közülük is csak nagyon kevesen alkalmasak a szerepkörre. Ezért folyamatosan keressük azokat a tehetségeket, akikben megvan ez a különleges adottság – osztotta meg portálunkkal gondolatait Peller Károly.

A szervezők tájékoztatása alapján a program keretében a művészek és a háttércsapat ének- és színészmesterség órákkal, fellépések szervezésével, PR-marketing támogatással szeretnék segíteni a pályakezdő művészeket. Kezdeményezésükhöz azonnal társult a Benczúr Kerti Estéknek helyet adó Benczúr Ház Kulturális Központ, valamint nemzetközi tapasztalataival és kapcsolataival az ügy mellé állt Kálmán Yvonne, a Marica grófnő komponistájának, Kálmán Imrének Mexikóban élő lánya.

A Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Programra pályakezdő művészt, tenoristát bárki jelölhet, minden évben október 24-éig, a Magyar Operett Napjáig, Kálmán Imre születésnapjáig. Ezek után a kiválasztott művészekkel folyamatosan foglalkozik az Alapítvány, és minden téren segíti pályájukat. A Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány emellett saját operett előadásain is fellépési lehetőséget biztosít majd a fiatal művészeknek, illetve jelenleg több magyarországi színházzal is tárgyal, melyek a jövőben részt vesznek a tehetséggondozó programban és Vadász Zsolt emlékének ápolásában.

Jelentkezni és jelölni az Artist Center Agency Facebook oldalán lehet, üzenet küldésével.